Hey Geçi

Aşağıdaki belgesel Türkiye’nin son konar-göçer yörükleri Sarıkeçililer’den Gök ailesinin hayatından bir kesit sunmaktadır.

Belki de üzerinde tatlı uykuya dalıp kaldığı kilimin renklerinde bir rüyada yolculuk yapıyordur

Belgeselin yönetmenliğini Eda Elif Tibet yapmıştır ve Doğa Derneği’nin Doğa Kültürü Projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Belgesel konar göçer yaşam tarzı sürdüren ve buna bağlı hayvancılıkla geçimini sağlayan Gök ailesinin yakın ve samimi bir portresini çizmektedir. Film, Sarıkeçili yörüklerin geleneksel kültürel mirasının, Anadolu göçer kültürünün ve yaşam biçiminin bölgedeki biyoçeşitliliğe katkılarını ortaya koymaktadır.

Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban aşağıda özetlenen bir konuşmasında der ki:

Yörüklük zordur, meşakkatli iştir. Derler ki, kışın rezillik, yazın vezirliktir. Bizlerin gözüyle içeriden baktığınızda bir kutsal çiledir. Emektir. Özgür yaşayabilmek, doğanın koynunda özgür kalabilmek için verilen emektir. Zordur. Çünkü kazanımı özgürlüktür. Çilelidir çünkü kazanımı tarih boyunca yanımızda taşıdığımız, kendileri de tarih boyunca bizi taşıyıp doyurmuş hayvanlarımızın kendi doğaları içinde özgür yaşamalarını sağlama kaygısıdır. Anlamak zordur düşük yapan bir keçinin başucunda ‘onun ağzı dili yok’ diyerek keçinin yerine düşen oğlağa yas tutan çobanın duygularını…

Hayvanlarımızın zaman zaman ormana zarar verdiğini biliriz. Ama hayvanın doğanın içinde, onun bir unsuru olduğunu da biliriz. Keçinin bu yıl daldan kopardığı meşe pürçeği, gelecek yıl yerinde ışılamaya başlar, görür, biliriz.

Sarıkeçililer’in zamana meydan okuyan göçer yaşamını bizlerle buluşturdukları için filmde emeği geçen herkese teşekkürler.

Leave a Reply